Ako dosiahnuť harmóniu ženskej a mužskej energie

tantrasecretsVo vesmíre, v ktorom žijeme, môžeme skoro vo všetkom vidieť určitú polaritu opozičných síl, vrátane našich vlastných emócií. Radosť a smútok, strach a odvaha, hnev a pochopenie, nenávisť a odpustenie atď. To isté platí pre energiu v našom tele – každý máme mužskú a ženskú stránku a pre harmonický vnútorný život je potrebné tieto dve dostať do rovnováhy. Neznamená to, že každý musí byť z polovice jedným a z polovice druhým, v prípade žien ide skôr o to plne vyvinúť našu ženskú stránku, a zároveň dovoliť tej mužskej taktiež rásť a dospieť. Pre mužov platí samozrejme to isté, ale opačne. Čo preto teda môžeme urobiť?

 

Mužská energia

Animus – latinské slovo pre „rozumnú dušu; život; inteligenciu – je podvedomá mužská dimenzia v ženskej psychike. Kvôli sociálnym, rodičovským alebo kultúrnym vplyvom môže táto energia v ženách byť potláčaná a obmedzovaná. Ako ju v sebe podporovať:

 

  • Objavujte a rozvíjajte vaše vodcovské schopnosti.

 

  • Naučte sa prevziať kontrolu nad niečim vo vašom živote.

 

  • Rozširujte „mužské“ zručnosti, ako napríklad opravovanie auta alebo vecí v domácnosti a pod.

 

  • Čítajte biografie a historické knižky, nie len romány a fikciu.

 

  • Naučte sa posudzovať problémy a situácie viac racionálne ako emocionálne.

 

Jednoducho nechajte svoju mužskú stránku dýchať, uvedomujte si, kedy sa snaží dostať na povrch a nechajte jej voľnú ruku. Zaručujem vám, že sa to vyplatí.

 

Ženská energia

Latinské slova Anima – prúd vzduchu, vietor, dych, duša – odkazuje na podvedomú ženskú stránku v mužských psychykách a takisto ako v prípade žien, môže byť táto často potláčaná či už nami samotnými alebo prostredím okolo nás. Takisto ako my ženy musíme dať priestor svojej mužskej stránke, aby sme mohli získať lepšiu vnútornú rovnováhu, musia aj muži nechať svoju ženskú stránku dozrieť a prekvitať. Čo môžu teda urobiť pre tento proces muži:

 

  • Objavte znovu vášeň prostredníctvom romantických gest.

 

  • Starajte sa o niečo alebo niekoho.

 

  • Praktizujte vedomú empatiu a porozumenie voči potrebám iných.

 

  • Prejavte svoju vnútornú ženskú stránku kreativitou, ako napr. hudbou, maľovaním, poéziou alebo tancom.

 

  • Meditáciou alebo vedomým pozorovaním samého seba porozumejte lepšie svojím pocitom.

 

Existujú samozrejme mnohé ďalšie spôsoby ako podporovať obe stránky našej kolektívnej polarity, čo je však najdôležitejšie, je uvedomovať si v nás tieto dve veľmi rozličné druhy energie a sledovať samých seba pri ich rozvíjaní. Robte, čo cítite a považujete za správne a vhodné, čo cítite ako prospešné pre svoj vývin, nezanedbajte však ani jednu z nich, odmenou vám bude výrazne lepšia vnútorná rovnováha a harmónia.

 

Tému polarity mužskej a ženskej energie, ako aj detailné učenie ako s oboma energiami narábať je súčasťou dvoch kurzov – pre ženy a pre mužov, ktoré ponúkam v rámci Sexuologickej práce s telom, a na ktoré vás s láskou a úctou pozývam do nášho centra v Žiline. Ak sa chcete o tejto veľmi významnej životnej oblasti dozvedieť viac, rada vás na jednom z nich uvidím.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.